Стефан Стамболов: Незабравими цитати и мисли
Стефан Стамболов
Роден: 31 януари 1854 г. (стар стил) Търново, Османска империя
Умира: 6 юли 1895 г. (стар стил) (на 41 г.) София, Княжество България
Стѐфан Нико̀лов Стамболо̀в е български държавник и революционер, журналист и поет.
Апостол на Вътрешната революционна организация (1875 – 1876). Участва в подготовката на Старозагорското и Априлското въстание. Руски военен кореспондент през Руско-турската война (1877 – 1878). След Освобождението се издига в средите на Либералната партия в Княжество България. След преврата от 1886 г. оглавява Регентството, потушава размириците в страната с цената на дълготраен разрив на отношенията с Русия. През 1887 г. е назначен за министър-председател и се задържа на власт до 1894 г. Основава и ръководи Народнолибералната партия до убийството му.
Стамболов е критикуван е заради неговите диктаторски методи. Сред основоположниците е на икономическия и културния подем на България, продължил в десетилетията до Балканските войни.
Проф. Ненко Маров е роден на 12 септември 1933 год. в село Каравелово. Учи скулптура в Художествената академия при…
Публикувахте от Радослав Първанов Фотография – Radoslav Parvanov Photography в Вторник, 12 септември 2023 г.
Стефан Стамболов е бил:
- председател на Народното събрание на България (12 юли 1884 – 7 септември 1886)
- министър на вътрешните работи (20 август 1887 – 19 май 1894)
- министър-председател на България (20 август 1887 – 19 май 1894)
- министър на външните работи и изповеданията (4 юни 1890 – 2 ноември 1890)
- министър на народното просвещение (19 ноември 1893 – 19 май 1894)
Роден на 31 януари 1854 г. в Търново, той е един от апостолите на Вътрешната революционна организация (1875 – 1876)….
Публикувахте от Радослав Първанов Фотография – Radoslav Parvanov Photography в Събота, 30 януари 2021 г.
„И за опашката на дявола ще се хвана, ако трябва, но ще изтегля България!“
Стефан Стамболов
„България не се нуждае от такъво Руско приятелство! Отивам и по-надалеч: Подобно „приятелство“ на официална Русия е вредително за нас“
“И тоя Димитровден бехме живи и честити да посрещниме и прекараме честито. Добре е такива светли народни празници да ги минуваш в Отечеството си, а особено под бащината си керемида. Весело ти е и е приятно. Димитров ден. Ще ли го срещнем и догодина в бащината си земя. О, Боже, ако България ще пропадне завинаги, ако московецът дойде да я пороби и поруси, земни ми живота, а не ма оставяй да доживея да видя с очите си позора и смъртта на моето мило и драго Отечество…”
„Не трябва да се освобождава никой народ; народите трябва да се освободят сами или да загинат.“„И тъй, независимостьта и свободата на нашето бедно отечество се намира предъ смъртна опасность чрезъ окаяния русофилизмъ на нашето правителство.“
„Не е ли по-добре за наший народ, не е ли по-разумно за нашата политика, не е ли по-достойно за Княза, правителството и народа, да си гледаме работата без да се унижаваме пред когото и да е, без да признаваме, че един български въпрос съществува, без да чакаме помощ за нашите народни стремления от там, гдето помощта си много скъпо продават?“
„Ако не е вярно, че руското правителство, или руский автократ не желае да види Отечеството ни самостоятелно и голямо, защо бидоха повикани назад руските офицери, когато ний стояхме през една война с Турция или със Сърбия?“
„И няма власт, на Бога приятна!“
„Аз не съм от фарисействующите политикани, аз направо вървя към целта си: когато видя нещо по моето вътрешно убеждение, че то трябва да се направи за спасението на Отечеството, правя го, макар да е запретено от законите.“
„Когато едно поколение мине през училищата и в Македония се завъди местна интелигенция, тя сама ще почувствува нужда от политически права и ще назрее въпросът за освобождението и на тая българска област.“
„И за опашката на дявола ще се хвана, ако трябва, но ще изтегля България!“
„Ако трябва да умрем, всички ще умрем под развалините на България!“
„Предателите на Отечеството не заслужават милост.“
Стефан Стамболов
Вижте:
Васил Левски: Незабравими цитати
Христо Ботев: Незабравими цитати